Dpü’de Hackathon ve Teknoloji Festivali

Dpü’de Hackathon ve Teknoloji Festivali

DPÜ Teknoloji Yarışmaları Koordinatörlüğü ile Fakültemiz Bilgisayar ve Bilişim Topluluğumuz tarafından hazırlanan Hackathon ve Teknoloji Festivali, Kütahya Valisi Musa Işın ve Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’ın katılımıyla gerçekleşmiştir.

DPÜ Bedesten’de düzenlenen etkinliğin açılışına Valimiz Musa Işın ve Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’ın yanı sıra Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Özer Aydın, Prof. Dr. Ayhan Kahraman, Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Cengiz Karagüzel, Teknoloji Yarışmaları Koordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Ali Samet Öngen, çok sayıda öğrencimiz ve farklı illerden gelen yarışmacılar katılmıştır.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, “Bu Teknoloji festivalinde ‘fikirden kodlara’ mottosuyla yazılım, mobil ya da web teknolojileri uygulamaların hayata geçirilecek. Katılımcılar aynı zamanda aynı zamanda öğrenme, yazılım ve iş fırsatlarıyla dolu bir etkinlik yaşayacaklar. Özellikle Mühendislik Fakültesi öğrencilerimiz ve onlarla bir arada olmak isteyen lise öğrencilerimiz bizler için çok önemli. Bu nedenle Kütahya ilinde bulunan tüm liselere bu projelerimizi götürerek yetenekli öğrencileri üniversitemize çekmeye çalışacağız. Bu etkinlikte emeği geçen rektör yardımcılarımıza, Mühendislik Fakültemize, öğrenci topluluklarımıza ve danışmanlarına, kısacası tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin her yıl düzenli bir şekilde sürmesini diliyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Etkinliğin açılışını yapan Vali Musa Işın DPÜ’nün bu tür etkinliklere ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Üniversitemiz hakikaten Türkiye'de saygıdeğer bir yere sahiptir. Eğitimi ile yerleşkesiyle, kampüsüyle, akademik kadrosuyla son derece saygıdeğer değere sahiptir. Gençlerimizin burada yapacağı bu çalışma da üniversitemize layık olan bir hak çalışma olacak. Ben öğrencilerimizi tebrik ediyorum. İnşallah bu çalışmalar artarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Vali Işın’ın konuşmasının sonunda yarışmanın temasını ‘Akıllı Kampüs’ olarak açıklamasıyla 48 saat aralıksız süren etkinlik gerçekleşmiştir. Protokol üyeleri aynı zamanda TEKNOFEST'e katılan topluluk takımları tarafından açılan stantları ziyaret ederek öğrencilerimizle sohbet etmişlerdir.

Yarışma, 5 Mayıs Pazar günü saat 18.00’de İİBF Amfi 2’de yapılan final sunumları ve ödül töreni ile sona ermiştir.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, TEKNOFEST'ten sonra DPÜ'nün katıldığı ve hatta düzenlediği bir teknoloji yarışmasının çok anlamlı olduğunu kaydederek yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen rektör yardımcılarımıza, akademisyenlere, sponsorlara, topluluğumuza ve yarışmacılara teşekkür etti ve şunları söyledi:

Bu yarışmaya katılan  tüm takımlarımızı kutluyorum. Bugün burada derece alamayan arkadaşlarımız büyük bir tecrübe kazandılar ve inanıyorum ki, bu arkadaşlarımız gelecek sene çok daha büyük başarılar elde edecek. Dumlupınar adına bu toplantıyla değer katan hocalarımıza teşekkür ediyor ve kendilerini alkışlıyorum. Sevgili öğrenciler, önümüzdeki sene daha büyük bir organizasyon yapmaya hazır mısınız? Bizler hazırız. Sizlerin içindeki bu keşif heyecanı bizleri de daha büyük etkinlikler düzenleme konusunda heyecanlandırıyor. Katılımınız için teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle selamlıyorum.

Rektörümüzün konuşmasının ardından etkinliğin ödül törenine geçildi. Yapılan kurul değerlendirmesi sonucunda Stars of Mobile takımı birinci, BSP Akademi takımı ikinci ve Bob takımı üçüncü oldu. Dereceye giren takımlar ödüllerini Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Prof. Dr. Özer Aydın ve Prof. Dr. Cengiz Karagüzel'in elinden aldılar.

Son Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2024, Salı